Konuttan Beklentiler

Konuttan Beklentiler

Bir toplumda konut beklentisi, toplum kesimlerinin gelir ve kültür düzeylerine göre çok değişik boyutlarda ortaya çıkabilmektedir. Bu beklentilerden en önemlisi ve ilki temel barınma ihtiyacından geçmektedir. Sonrasında da yatırım ve geleceğimize miras bırakma isteği ile ortaya çıkmaktadır.

Konutumuz, yaşam (barınma) yerimizin, yani evimizin genel geçer ihtiyaçları bir diğer değişle “benim özel dünyam” diye adlandırdığımız bu taşınmazlarda genel geçer ihtiyaçlar süreç içinde şu şekilde karşımıza çıkabilmektedir;

  • Fonksiyon gereksinimleri değişimi nedeniyle yapılan ekleme veya çıkartmalar,
  • Bakım onarım yapılmaması ya da hatalı yapılması
  • Aşınma ve deformasyonlar,
  • Malzeme/Sistem performans düşüklüğü…

Bu durumlar karşımıza, çaresine bakmamız gereken sorunlar olarak çıkmaktadır. Bunun sorun olmasını engellemek elimizdeyken, kontrolümüzün dışında gelişen, dış etkiler sonucu meydana gelen kırılma, dökülme, yıkılma, hırsızlık, fırtına, terör, halk hareketleri, deprem, komşu zafiyeti ve bilumum kaynaklı sorunların öncesinde önlem maalesef alınamamaktadır. Bu durumun bize yansıyan sonuçları; ekstra maddi yük, buna bağlı morallide düşüklüğü, barınmanın kaybı, geçici bir süre veya tümden yaşam alanı kalitesinin kaybedilmesidir. Peki bu duruma hazırlıklı mıyız?

Maddi olarak hazır olunduğunu düşünseniz bile, sil baştan yapmak için manevi olarak kimsenin hazır olabileceğini düşünmüyorum ki maddi hazırlığınızın yeniden yaşam alanınızı inşa etmenizdeki süreci kısaltmada bir etken olmayacaktır.

Konut Sigortası tam da kontrolünüz dışında gelişen etkiler için tasarlanmıştır.

Nedir Konut Sigortası?

  • Evinizi, eşyalarınızı ve ailenizi kontrolünüz dışındaki tüm risklere karşı güvence altına almaktadır.

Konut Sigortanızı Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Bina bedeli her yıl belirlenen metrekare birim maliyetine göre hesaplanmalıdır. 2019 yılı çelik karkas binalar için azami birim maliyet 2.940,71 TL iken betonarme karkas binalar için azami 1.835,79 TL’dir.

Poliçenizde yer alan bina bedeli, yukarıda belirttiğim birim maliyet fiyatları ile evinizin m2’sinin çarpılarak bulunan rakamın %10 üstü veya altına inen bedel olmalıdır. Aksi durumda eksik veya aşkın sigortaya tabi kalınırsınız bu da hasar esnasında doğru tazminatı alamayacağınızı ifade eder.

  • Eşya bedelinizi eski ve yeni bedellerine göre değerlendirmelisiniz. Poliçeniz de eşya teminatınız için ‘’Yeni Değer Klozu‘’; hasar esnasında eşyanın eskime payının düşülmesi, düşülmesinin koşulları ya da yeni değerinden tazminatınızı alacağınızı belirleyen klozdur. Burada tercihiniz eskime payının düşülmemesi, yeni değerinden tazminatınızı alacağınız koşulları olan poliçeyi satın almak olmalıdır. Bu durumda yetkili sigorta acentenize danışmalısınız. Kısmi hasarlar da en çok sorun yaşanılan ve sigortalıyı mağdur eden bir konudur.
  • Konut poliçesinde size verilen deprem teminatı eğer aynı adrese ait Zorunlu Deprem (DASK) Sigortası poliçesi yok ise tek başına konut poliçenizde ki deprem teminatı geçerli sayılmayacaktır.

Konut Sigortası yaptırırken dikkat etmeniz gereken noktaları ve buna bağlı mağduriyetlerin en sık göründüğü durumları yukarıda sıraladım. Bu sıraladığım maddelere eklenecek bir dolu madde daha ekleyebilirim. Sayfalar sürer, okumaktan sıkılabilirsiniz. Bu anlamda Konut Sigortası çok ayrıntılı, bol içerikli, her şeyi en ince ayrıntısı düşünülerek, yıllarca revize edilerek bugünlere gelmiş ve yenilenmeye devam eden bir sigorta üründür. Ancak şirketten şirkete teminat içeriği çok değişkenlik gösterir. Başınıza bir olay geldikten sonra öğrenmenizi değil satın alırken teklifinizin bilgilendirme formunu okumanızı, yetkili sigorta acentenize (uzman sigorta danışmanıza) başvurmanızı tavsiye ederim.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için iletişim bölümündeki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap