Cep Telefonu Kaskosu Nedir, Şartları Nelerdir?

Cep Telefonu Kaskosu Nedir, Şartları Nelerdir?

Bir telefonun içinde; kamera, banka, bilgisayar, kütüphane, müzik çalar, radyo vb. gibi birçok şeyi barındırması ister istemez hayatımızın vazgeçilmezi olmaktadır. Bu fonksiyonlar arttıkça cep telefonlarının da fiyatı doğru orantılı artmakta ve beraberinde bir sürü riski de yanında getirmektedir. Risklerin güvence altına alınması doğrultusunda geliştirilmiş bir üründür cep telefonu kaskosu.

Telefon Kaskosu Hangi Riskleri Güvence Altına Almaktadır?

 • Sigortalının hatası sonucu meydana gelen vurma, çarpma, sıvı teması, sonucu meydana gelen hasarlar.
 • Hırsızlık ve gasp sonucu telefon kayıpları, hırsızlık olayının telefon kapalı bir ortamda iken yapılmış olması, gasp olayının ise; kişiye zorla yapılan bir müdahale sonucunda gerçekleşmiş olması gerekir.
 • Doğal afetler sebebiyle olan telefon kayıpları deprem dışında kapsam alanına dâhildir.
 • Kısa devre, yüksek voltaj sebebiyle olabilecek hasarlar.
 • Yıldırım isabet etmesi, duman, is gibi maruz kalınan şeyler de kapsam alanındadır.

 

Telefon Kaskosu’nda Neler Güvence Altında Değildir?

 • Kişinin, telefonu kaybetmesi, unutması, düşürmesi gibi dalgınlık neticesinde olan şeyler sigorta kapsamında değildir.
 • Hırsızlık olayının kişinin kamusal alanlarda olduğu bir sırada gerçekleşmiş olması sigorta kapsamı dışında tutulmuştur. Çarşı, Pazar, alışveriş merkezleri, sinema salonları, otobüs, yeraltı treni gibi alanlardaki kayıplar sigorta dışındadır.
 • Telefondaki çarpma, su teması, kırılma gibi olayların kişinin dışında 18 yaş altı biri tarafından gerçekleştirilmesi.
 • Telefon yan ürünleri olan şarj aleti, batarya, SD kart gibi ürünler kapsam dışında tutulmuştur.
 • İkinci el telefonlar sigorta kapsamında değildir.

 

Cep Telefon Kaskosu Fiyatı Ne Kadardır?

Poliçenize ödeyeceğiniz tutar (prim) ortalama aldığınız cihaz fiyatının %5 ila %10 arasında değişmektedir. Poliçeniz de muafiyet (hasar miktarının, sigortalı üstünde kalan kısım) bulunmakta şirkete göre farklılıklar göstermektedir. Telefonunuz da oluşan hasarı poliçenizden karşılandığında da, telefonunuz garanti kapsamından çıkmaktadır. Poliçeniz olsa dahi, üzerinde seri numarası yazılan kutunuz mevcut değil ise şirket hasarınızı karşılamıyor. Hırsızlık sonucu zararı tazmin etmenin de koşulları var. Çalınma esnasında zorlama yoksa (hırsız size veya evinize, ofisinize zarar vermediyse) ödenmiyor. Hasarın üzerinden 5 iş günü geçtikten sonra bildirim yapılırsa hasar ödenmiyor.

Telefonunuzu satın alırken size sunulan bu poliçe yukarıda belirttiğim şirketten şirkete değişen özel şartlar sebebi ile okumadan, incelemeden muafiyetlerini, istisnalarını öğrenmeden satın almayınız. Poliçenizde karşılaşacağınız bir sorunda tüketici hakem heyetine başvurabileceğinizi unutmayın…

Konuyla ilgili detaylı bilgi için iletişim bölümündeki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz.

2 Yorum
 • Elif yos
  17:46, 26 Aralık 2019 Cevapla

  Peki telefon çöp denip işimize yaramaz diyip kaskonun yüzde 30 nu siz odeyeceksiniz diyorlar bna böyle birşey varmı acaba

 • Ali Fırat Önal
  13:26, 29 Eylül 2019 Cevapla

  Çok pahalı yaptırmaya değer mi düşünüyorum

Yorum Yap