Araç Değer Kaybı Nedir, Şartları Nelerdir?

Araç Değer Kaybı Nedir, Şartları Nelerdir?

Araç Değer Kaybı; Bir kaza esnasında hasar alan aracın onarılmış olsa dahi 2.el piyasası için taşıdığı değerin belli miktarını yitirmesi nedeniyle oluşan ve aracın kazadan önceki fiyatı yerine daha düşük bir fiyattan satılmasına yol açan bir değer azalma olayıdır.

Değer Kaybı Nereden ve Nasıl Alınır

Araç Değer Kaybı; Öncelikle trafik poliçesinden tahsil edilir. Elbette alınabilme ilk ve ön koşulları karşı tarafın kazada kusurlu olması ve onarım yapılan kısım ve parçaların kaza öncesi sağlam ve orijinal olmasıdır.

Değer Kaybı İstisna Durumları Nelerdir?

Değer kaybına girmeyen istisnai durumlar da mevcuttur. Bunlar;

  • Farlar, silecekler, camlar, stoplar, tamponlar, jantlar, mini onarımla ile giderilebilen kusurlar, basit kaporta işlemleri, radyo-teyp, lastik, hava yastığı, mekanik, elektrik, elektronik ve döşeme aksamları,
  • Ana iskelet ve şasi de hasar olmaksızın vidalı parçalardan yapılan onarım/değişim ile giderilebilen hasarlar,
  • Kaza tarihi ile ihbar tarihi arasında mülkiyet değişikliği olan durumlar,
  • Çekme veya hurda belgesi ile tekrar karayollarına kazandırılan araçlar,
  • Aracın kaza tarihinde ki rayiç değerinin % 25’ini aşan kayıplar,
  • Kiralık araç, taksi, dolmuş gibi ticari araçlarda değer kaybı tutarının %50’sini aşan durumlar,
  • Kaza işlemi ile boya gören araç parçası, tekrar kaza geçirerek bir kez daha değer kaybı alamaz,
  • 165.000 km üzerinde ki araçlarda değer kaybı talep edilmez. 15.000 km‘ye kadar değer kaybı tutarı farklı hesaplanır, 15.000 km üstü farklı hesaplanır.

Değer Kaybı Dava Süresi Ne Kadardır?

Araç değer kayıpları davaları kaza olayı itibarinden 2 yıl süre ile geçerlidir. Kullanıcıları kusurlu olmadığı takdirde araç kiralama hizmeti veren şahıs/tüzel firmaların değer kaybı tahsil ve talep etmesinde bir engel bulunmamaktadır. Değer Kaybı Tazminatı için araç gruplarında da bir ayrım bulunmamaktadır. Karışılan kazada kusur oranına göre değer kaybı tazminatı alırsınız. Mesela; %50 kusur oranı sizin aracınıza verildi ise, aracınızda çıkan değer kaybınızın %50’sini alırsınız.

Alacağınız hasar bedeli (araç onarım bedeli +  değer kaybı bedeli toplamı) Trafik poliçelerinde kullanım tarzına göre belirlenen araç başına maddi tazminat talep tutarını geçemez. Geçen tutarı araç işleteni veya şoförden talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Değer Kaybı hukuki bir hakkınızdır. Ancak tanımadığınız, güvenmediğiniz, yeterince araştırmadığınız kişi ve kurumlara vekâletname vermenizi tavsiye etmem. Bu konuda yaşanan onca mağduriyet bulunmaktadır.

Asılsız bir sürü taahhütte bulunup, aylarca sürecek süreçte sizi bekletmeyelim biz peşin ödeme yapalım diyenler mi dersiniz, alınan rakamın başta anlaşılanından daha fazla kesinti yapıp ödeyenler mi dersiniz.  Araç değer kaybı dosyanız şirkete ulaşmasından itibaren 15 gün içinde ödemek zorundadır. Ancak sigorta şirketi ek belge talep etmesinin akabinde şirkete ulaşmasına müteakip 15 günlük süreç tekrar başlar. Olağanüstü bir durum olmadıkça (zincirleme kaza gibi) süreç aylarca sürmez. Bu nedenle en doğru bilgiyi verecek ve yönlendirecek kişi ve kurum şüphesiz ki ACENTENİZ olacaktır. Çünkü sizi, ailenizi, mallarınızı, ticaretinizi koruma altına almak için çalışan Acenteniz sizin hiçbir zaman mağduriyet ve maddi kayıp yaşamanızı istemez. Konuyla ilgili varsa sorularınızı iletişim bölümündeki formu kullanarak bana iletebilirsiniz.

Kazasız günler dilerim…

 

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap