14 Maddede Zorunlu Trafik Sigortası

14 Maddede Zorunlu Trafik Sigortası

En fazla merak edilen ve hakkında soru sorulan konuların başında Zorunlu Trafik Sigortası gelmektedir. Gerçekleşen düzenlemeler, yeniden yapılandırmalar vb. değişiklikler Zorunlu Trafik Sigortası ile ilgili çok fazla sorunun sorulmasına neden olmaktadır. Bu anlamda hazırlamış olduğum 14 Madde’de Zorunlu Trafik Sigortası ile sorularınıza yanıt vermek istedim. Aklınızda yer edinen farklı bir sorunun olması halinde yorum olarak yazmanız benim ve bu yazıyı okuyanlar için değerli olacaktır.

Trafik Sigortası Nedir?

 • Hem araç sahibinin menfaatini hem de trafikte ki diğer sürücülerin maddi ve fiziksel zararlarını teminat altına alan (yarı özel) teminatları devlet tarafından, fiyatı sigorta şirketleri tarafından (2017 itibari ile devletin belirlediği tavan fiyat tarifesine geçilmiştir) belirlenen zorunlu sigorta poliçesidir.

 

Trafik Sigortası Neden Zorunlu?

 • 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile zorunlu kılınmıştır. Bu zorunluluk devletin sosyal devlet ilkesi gereğidir. Bu ilke kamusal alanda vatandaşının mağduriyetini ortadan kaldırılması amacı gütmektedir.

 

Trafik Sigortası Nasıl Yapılır?

 • Ruhsat bilgileri nezdinde sigorta şirketi resmi aracısı olarak Acente ve brokerler zorunlu trafik sigorta poliçesi düzenlemeye yetkilidir. Ruhsata aykırı düzenlenen poliçelerin geçerliliği bulunmamaktadır. Ruhsat bilgileri aslolandır. Poliçeniz size ulaştırıldığında hasar yaşamadan kontrolünü yapmanız geçerliliği noktasında önem arz etmektedir.

 

Trafik Sigortası Ne Zaman Başlar ve Biter?

 • Yeni işleteni olduğunuz aracınızın hemen, mevcut aracınızın yıldönümünün (bitiş tarihinde) dolduğu en son günde başlaması gerekmektedir. Gün atlaması cezai prime sebep olur, ancak yıldönümünün dolduğu gün resmi tatil Pazar gününe denk gelirse ertesi güne cezai primden muaftır.

 

Trafik Sigortasında Basamak (Kademe) Hesaplama Nedir?

 • Trafik sigortası için ödenmesi gereken primlerin belirlenmesi 1’den 7’ye kadar olan basamaklara ayrılır. 1’den 4’e kadar olan basamak cezai primi (sürprim), 5’ten 7’ye kadar olan basamak indirim (hasarsızlık) kademesini belirler. Hasar kaydının olması poliçenizi vadesinde yenilememeniz, 1’den 4’e kadar ki basamakta değerlendirilir. Hasar kaydınızın olmaması, vadesinde poliçenizi yenilemeniz, 5’ten 7’ye kadar olan basamakta değerlendirilir. 4.basamak ilk işleten sıfatı kazandığınız anda ki poliçenizin basamağıdır.

 

Trafik Sigortası Teminatı Ne Kadardır?

 • Her yıl devletin belirlediği teminat tarifeleri yeni yıla girmeden kamuoyuna bildirilir. 2019 yılı teminat tarifesi belirlenmiştir.
 • Asgari maddi sigorta teminatı araç başına 36 bin lira, kaza başına 72 bin lira olarak belirlendi.
 • Yılın ikinci yarısında (1 Temmuz 2019) asgari maddi sigorta teminatı araç başına 39 bin lira, kaza başına 78 bin lira olarak belirlendi.

 

Trafik Sigortasının Karşıladığı Hasarlar Nelerdir?

 • Trafik poliçesi olası kaza durumlarında karşı tarafa verilen hasarı karşılamaktadır. Teminatları; maddi hasar, sağlık giderleri, sakatlanma, ölüm ve araç değer kayıplarını poliçe limitlerine ve zarar görenlerin haklılık payına göre karşılanmaktadır.

 

Trafik Sigortası Ne Kadar Hasar Öder?

 • Hasar ödemesi, yukarıda belirtiğim teminat içeriklerinin doğrultusunda ve poliçe de belirtilen limitler oranında en fazla ödeme yapılır. Ödeme oranını da kaza tespit tutanağına veya karakol tutanağın da belirtilen kazanılmış haklılık oranı kadardır.

 

Trafik Sigortası Neden Pahalı Çıkıyor?

 • Fiyatı belirleyen birden fazla kıstas bulunmaktadır. Pahalı çıkmasına etki eden en önemli faktör işletenin geçmiş kaza göstergesidir. Bunu takip eden faktör poliçe yenilemesinde bırakılan vade boşluğudur. Diğer faktörlerimiz plakaya ait olan şehrin kaza istatiksel verisi, aracın kullanım tarzı, aracın markası, işletenin yaşı olarak sıralayabiliriz.

 

Trafik Sigortasını Nasıl Ucuza Yaptırabilirim?

 • Önceki soruda da verdiğim cevapların yüzünü çevirirsek; dikkatli araç kullanıp, trafik kurallarına uymak, poliçeniz de vade boşluğu bırakmamak ucuza trafik poliçesi satın almanızın en etkin yöntemleridir.

 

Trafik Sigortasında Gecikme Faizi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Vade bitiminde yenilenmeyen sigorta poliçe primine uygulanan fiyat farkıdır.
 • Her geciken ay için poliçe bedelinde %5 zam (süprim) uygulanır. Maksimum uygulanacak gecikme zam oranı da %50 ile sınırlandırılmıştır.

 

Trafik Sigortasını Yaptırmamanın Cezası Nedir?

 • Sigorta yaptırmama cezaları; Para, gecikme cezası, trafikten men edilme cezası ile karşı karşıya kalınır. Bununla da sınırlı kalmıyor. Poliçede ki hasarsızlık indirim hakkını kaybediyor.

 

Trafik Sigortasını Nasıl İptal Ettirebilirim?

 • Aracın satış görmesi, aracın trafikten men edilme durumunda (pert veya hurdaya çıkması), ruhsat bilgileri dışında yanlış beyan ile o aracın bilgilerini içermeyen poliçenin düzenlenmesi sonucu poliçeniz iptal olunur. Satış ve men edilme belgesini acentenize ulaştırdığınızda işlemi en kısa sürede gerçekleştirir. Akabinde işlenmiş primi düştükten sonra da kalan primin iadesi tarafınıza yapılır. Yanlış beyana istinaden poliçenizin iptalini şirket yapar. Tarafınıza doğru bilgiler ile poliçe düzenlenmesi noktasında bilgi verir.

 

Kullanılmayan Araca Trafik Sigortası Yapılır mı?

 • Araç trafikten men edilmedi ise, trafiğe çıkması şart değildir. Ancak zorunlu trafik poliçesinin olması zorunludur.

Eklemek istediğiniz soruları mutlaka yorum olarak belirtin. Sizin aklınıza gelen bir soru bir başkası için oldukça değerli olacaktır. Konuyla ilgili detaylı bilgi için iletişim bölümündeki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz. Kazasız günler diliyorum…

1 Yorum
 • Ferhat Temiz
  16:29, 17 Temmuz 2020 Cevapla

  Teşekkürler gayet aydınlatıcı bir yazı olmuş.

Yorum Yap